Anaokulu ücretleri ne kadar? Okul öncesi eğitim ücretsiz oldu mu?

anaokulu-ucretleri-ne-kadar

 

Okulların başlamasına kısa bir süre kalması sebebiyle veliler okul öncesi eğitim hakkında araştırmalar yapıyor. Anaokulu ücretleri ne kadar sorusu ön plana çıkarken okul öncesi eğitimin ne vakit ücretsiz olacağı sorusu da sıklıkla sorulanlardan…

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi veli ve öğrencileri okul kayıt telaşı aldı. Okul öncesi eğitim için çocuklarını kayıt yaptırmak isteyen veliler de okul arayışına girdi. Sadece bazı okullarda kayıt parası alınıp bazılarında alınmadığı iddiası velilerde kafa karışıklığına neden oldu. Duruma tepki gösteren veliler probleminin çözüme kavuşması için yetkililerin müdahale etmesini istedi.

ANAOKULU ÜCRETSİZ OLDU MU?

TÜRK Eğitim- Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, İzmir’de okul öncesi eğitimde ücret karmaşası yaşanmış olduğunu, bunun sebebinin, ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl uygulamayı planladığı ücretsiz ve zorunlu okul öncesi eğitimi pilot il projesinin sonlanmış oldurulmasından kaynaklandığını belirtti. İzmir İl ulusal Eğitim Müdürlüğü ise ücret tespit komisyonunun aldığı kararların okullara gönderildiğini, idarecilerin iş ve işlemlerini bundan sonrasında bu yazıya bakılırsa yürüteceklerini açıkladı.

TABAN 350 TAVAN 450 LİRA

Okul Öncesi Eğitim Yönetmeliği’nin 67’nci maddesinde ücretlerin Valilik tarafından belirleneceği ifadesinin açıkça yer aldığını belirten Demir, “Bu yıl taban 350 lira tavan 450 lira olarak belirlenmiş durumda. Okul idaresi yönetmeliğe baktığında 2017-2018 yılı için ücret belirlemiş. Ancak Bakanlığın yazısında ‘pilot uygulamadan vazgeçildi, parasal konuda bizlerden yazı bekleyin’ deniyor. İddialara bakılırsa bazı okul müdürleri yönetmeliğe göre hareket edip bu parayı alıyorlar. Çünkü bu sınıfların masrafı öteki şubelere göre daha ağır. Çocukların bakımı, temizlik masrafı, ek personel ücreti şeklinde harcamaları var. Maliyeti ağır ve okulların bu harcamasın altından kalkacak maddi gücü yok. Bazı okul idarecileri ise ikinci yazının gelmesini bekliyor. Dolayısıyla bu kargaşanın bundan önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Veliler kendi içinde irtibat halindeler. Mevzuyu konuşurken biri benden ücret alındı diyor, öbürü alınmadı diyor. Böyle olunca veli ile okul yönetimi karşı karşıya geliyor. Yetkililerden bu konuyu çözüme ulaştıracak bir izahat bekliyoruz” dedi. İzmir İl milli Eğitim Müdürlüğü’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada, keyfi uygulamaların önüne geçilebilmesi adına ilgili mevzuat çerçevesinde oluşturulan ücret tespit komisyonunca alınan kararın, okullara iletildiği ve idarecilerin iş ve işlemlerini bundan sonrasında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerçekleştireceği bildirildi.

Bir cevap yazın