AÖF İlahiyat Bölümünde Okutulan Dersler Nelerdir?

aof-ilahiyat-bolumunde-okutulan-dersler-nelerdir

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bünyesinde bulunun 2 yıllık İlahiyat bölümünde 1. ve 2. sınıfta hangi dersler okutuluyor? Yazının devamında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat bölümünde okutulan dersler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi, AÖF İlahiyat bölümünün 1. sınıfının ilk yarıyılında yani güz döneminde öğrencilere Arapça 1, İslam Sanatları Tarihi, İslam Ahlak Esasları, İslam İnanç Esasları, İlk Dönem İslam Tarihi, İslam İbadet Esasları meslek dersleri verilirken yanında da Temel Bilgi Teknolojileri 1 dersi verilmektedir. Genelde öğrencilerin ilk dönemde zorlandıkları dersler Arapça 1 ve Temel Bilgi Teknolojileri 1 dersidir.

1. sınıfın ikinci yarıyılında ise bahar dönemi olarak adlandırılan dönemde öğrencilere, Arapça 2, Türk İslam Edebiyatı, İslam Hukukuna Giriş, Tefsir Tarihi ve Usulü, İslam Kurumları ve Medeniyeti, Hadis Tarihi ve Usulü meslek dersleri verilirken yine birinci yarıyılda alınan Temel Bilgi Teknolojileri dersinin devamı olan Temel Bilgi Teknolojileri 2 dersi veriliyor.

AÖF İlahiyat’ın 2. ve son senesinin 3. yarıyılın da ise öğrenciler Arapça 3, Din Psikolojisi, Tefsir, İslam Mezhepleri Tarihi, İslam Düşünce Tarihi ve Günümüz Fıkıh Problemleri meslek derslerini ve yanında Türk Dili 1 ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1 derslerinden sorumlu tutuluyorlar.

Son dönem olan 4. yarıyıl dersleri ise Arapça 4, Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinde Rehberlik, Kelam’a Giriş, Hadis, Yaşayan Dünya Dinleri, Din Sosyolokisi derslerine ek olarak Türk Dili 2 ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 2 dersinden sorumlu oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir