Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Hakkında Bilgiler

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Hakkında Bilgiler

Dikey geçiş sınavına 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları veya o sene mezun olabilecek adaylar katılabilir. Sınavdan belirli bir puanın üstünde alan adaylar sağladığı şartlara göre 4 yıllık lisans programına geçiş yapabilirler. Okuduğu önlisans bölümüyle alakalı bir lisans programına geçiş yapmak zorundadırlar.

Dikey Geçiş Sınavı İçeriği

Sınavda adaylara 60 tane sayısal ve 60 tane sözel olmak üzere iki farklı branştan sorular yöneltilir. 120 dakikalık sınavın ardından adaylar puanlarına göre tercih yapabilirler. ÖSYM adaylara 30 tercih hakkı tanıyor. YGS ve LYS sınavlarından farklı yapıda olan DGS, daha çok mantıksal sorular içerir.

Üniversitenin her bölümünde o okulun nüfusuna göre 3 – 10 kişi arasında DGS ile geçiş yapacaklar için kontenjan ayrılmıştır. Her üniversite bölümünde %10 DGS kontenjanı açılması gerekse de ülkemizde henüz bu kontenjan seviyesine ulaşılamamıştır.

DGS ile Geçiş Yaparak Ders Saydırmak

Lisans bölümüne DGS ile geçiş yapanların yaşadığı en büyük sorunlardan biri de ders saydırmaktır. Çoğu üniversitenin ders işleyiş planları önlisans ile farklı olduğu için aynı dersi bir daha almak zorunda kalınabiliyor. Bu yüzden 1 veya 2 dönem daha fazla okunabiliyor.

Lisans Programında Hazırlık Sınıfı

Geçiş yaptığınız üniversitede %30 veya %100 İngilizce programı uygulanıyorsa lisans programına geçiş yapmadan önce üniversitenin yabancı dil muafiyet sınavına girmeniz gerekir. Eğer bu sınavda başarısız olursanız 1 yıllık yabancı dil eğitimi alınır.

DGS puanı hesaplanırken adayların çözdüğü net sayısı kadar ağırlıklı önlisans başarı puanı da bir o kadar önemlidir. Önlisans programı boyunca not ortalaması yüksek olan bir aday diğerlerinin önüne çok daha rahat geçecektir. Katsayısının 0,6 olması sebebiyle önlisans hayatınızda derslerinizi iyi notlarla geçmenizi öneriyoruz.

DGS Puan Hesaplama

Her yıl puanlamada ufak değişiklikler yapılsa da bu katsayılar ile yaklaşık DGS puanınızı hesaplayabilirsiniz.

DGS Sözel: 87.747 + (Sözel Net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Eşit Ağırlık: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı önlisans başarı puanı hesaplanırken, döneminizde mezun olan kişilerin not ortalamalarına bakılır. DGS’ye girsin veya girmesinler herkes bu hesaplamaya dahil edilir. Yapılan not ortalaması sıralamasına göre başarı puanınız oluşturulur.

“Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Hakkında Bilgiler” üzerine 2 yorum.

  1. Dikey Geçiş Sınavına gireceğim bakalım istediğim puanı alıp istediğim bölüme gidebilecek miyim? DGS hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın