Geleceğin 10 Gözde Mesleği

gelecegin-10-gozde-meslegi

 

 

Önümüzdeki 5 yılda büyük bir istihdam alanı sağlayacak meslekler açıklandı. Bu meslekler arasında olan hemşire, fizyoterapist ve analist talebinde %20 oranında artış olması bekleniyor. Dünyada sanal saldıraların artmasıyla bilgi güvenlikçilerin önemi daha arttı.

Geleceğin meslekleri deninde bir çok meslekle hayal dünyanızı zorlayabilirsiniz. Ancak önümüzdeki 5 sene içersinden büyük bir istihdam alananı vadeden meslekleri liste olarak hazırladık. Tercih döneminde üniversitede bölüm seçerken bu bölümleri gözden geçirmeniz ve tercihlerinizi buna göre düzeltmenizde yarar olacaktır. Sağlık alanında son gelişmeler ve uzayan insan ömrü sağlık alanında ki mesleklerin gözde meslek olmaktan hiç çıkmayacak gibi görünüyor. Aynı şekilde bilgisayar alanından gelişen teknoloji ile birlikte geleceğin mesleği olarak şekilleniyor.

1- HEMŞİRELİK

Dünya nüfüusunun giderek artması ve yaşam süresinin artması hemşirelik mesleğini birinci sırada yer almasına nede. Ülkelerde ki halk sağlık politikalarının iyileşmesi ve her sene bir önceki seneye göre daha çok insanın sağlık hizmetinden faydalanmasıyla hemşirelik mesleğinde %25’lik bir büyüme öngörülüyor. Kurulan hastaneleri sağlık merkezleri nitelikli hemşireler için iş fırsatını sunuyor.
2- UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ

Gelişen teknolojiyle birlikte herkesin elinde yer alan akıllı telefon ve tabletlerle birlikte mobil uygulamaların hayatımızda ki yeri arttı. Öyle oldu ki televizyon ekranlarında bile uygulamalar memvcut artık. Her ne kadar sayısız uygulama yayınlanmış olsa da bu durumun daha da artması ve bu mesleğin önümüzde ki 5 sene içinde %23’lük bir büyüyeceği konusunda haberler var.

3- BİLGİ GÜVENLİĞİ ANALİSTİ

Geçtğimiz aylarda bir virüs tüm dünyada etkili olmuştu. Fidye yazılımının yayılması ve bir çok şirket ve kamu kurumunun bu kötü yazılımlardan etkilenmemesi için bilgi güvenliği analisti işinin artacağını, firma ve kamu alanlarında ki güvenlik açıklarını bularak bu konuda önemler alınması ilerde çok daha önemli olacağa benziyor.
4- FİZYOTERAPİST

Fizyoterapist mesleği alanında iyi bir kazanç elde edebilir ve önümüzde ki 10 yıl daha da revaçta olması beklenen bu mesleğin önümüzdeki 5 yıl içinde %26 büyümesi öngörülüyor.

5- TIBBİ SONOGRAFİ UZMANI

Bu meslektekiler onlar iç organlarınızı dışarıdan hiçbir cerrahi müdahaleye başvurmadan inceleyebiliyor.
Son yıllarda bu alandaki teknolojik gelişmelerle rahatsızlıklar çok daha hızlı ve net bir şekilde tespit edilebiliyor. Sonograf uzmanları, özellikle doğum öncesi kontrollerde büyük bir rol oynuyor. Mesleğin yüzde 33.3 oranında gelişme göstereceği tahmin ediliyor.

6- SAĞLIK SERVİSLERİ YÖNETİCİLİĞİ

Sağlık verilerinin derlenmesi ve analizinde büyük bir rol üstlenen sağlık servisleri yöneticileri, sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir olması konusunda hastane gibi kurumlarda kritik görevler üstleniyor. 2025’e kadar yüzde 17.5 oranında büyüme göstermesi bekleniyor.

7- PAZAR ARAŞTIRMA ANALİSTİ
Pazarlardaki artan rekabet alanlarını belirliyor. Müşteri davranışlarını analiz ediyor. Bunlara göre pazar koşullarındaki değişimleri değerlendirerek, şirketlere kârlarını artırmak için yol haritaları sunuyor. Yüzde 28.2 oranında büyüyeceği öngörülüyor.

8- AĞIZ VE HİJYEN UZMANI

Aburcuburların çoğalması ve düzensiz şekerli ve kötü beslenmeyle birlikte gelen diş sorunu bakımsızlık dişlerimizi her geçen gün tehdit ediyor. Ağız ve hijyen sağlığı konusunda uzman olan kişiler gerekli ağız ve hijyen diş sağlığı için uygun özel beslenme programları belirliyorlar .
9- OPERASYON ARAŞTIRMA ANALİSTİ

Matematiksel ve analitik metotları kullanarak firmaların verimlilik geliştirmesine, daha az maliyet ile daha çok kâr sağlamasına olanan sağlayan Operasyon Araştırma Analisti’nin de büyüme oranı %23 olarak artacak.

10-BİLGİSAYAR SİSTEM ANALİSTİ

Şirketlerin giderek bilgisayarlara daha da bağımlı hale geldiği bu zamanlarda bu meslek mensuplarının uzun yıllar boyunca istihdam edilme oranı daha yüksek görünüyor.

“Geleceğin 10 Gözde Mesleği” üzerine 2 yorum.

  1. Mekatronik Mühendisliğini unutmamak lazım.Mekatronikci kendini geliştirmiş ise BİLGİ GÜVENLİĞİ ANALİSTİ ve BİLGİSAYAR SİSTEM ANALİSTİ mesleklerinede bakabilir.

  2. Bunlar gibi yeni onlarca bölümler açıldı. Enerji sistemleri mühendisliği v.s gibi. Yeni tercih yapacak gençler için kesinlikle çok işe yarar bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın