Hatırlamanıza Yardımcı Olacak 7 Tavsiye

hatirlamaniza-yardimci-olacak-7-tavsiye

 

Hemen hemen herkes şimdi ve daha sonra yapacağı işleri unutuyor. Gerçek şu ki hayatın karmaşıklığı, yoğun ve dikkat dağıtıcı olması bunu kaçınılmaz hale getiriyor. Bazen gün içinde her şeyin yapılabilmesi için yeterli zaman var gibi gözükmüyor. Hal böyle olunca yapılacakları unutmamak gerekiyor.

Hatırlamanıza yardımcı olmak için bu 7 tavsiye sizin unutkanlığınızın ihtiyacı olan şey olabilir.

1- Bir Liste Yapın ve Tutun!

liste-hazirlayin

Bir liste hazırlama fikrine burun kıvırmayın. Sizin için hangi listelerin yapılması, özellikle önemli görev ve hedefleri takip etmek için son derecede yararlıdır. Buna ek olarak, yapacaklarınızı kağıda yazıp listeledikten sonra kafanızda tutmanıza gerek kalmaz. Hatırlamaya çalıştığınız şeyi basitleştirmek ve belleğinizi boşa çıkarmaya yardımcı olur. Ayrıca, yazıları yazıya yazmak, hafızanızdan yapacağınız şeyi hatırlamaya çalışmaktan daha hızlı ve daha kolay bir yoldur.

2- İyi Bir Gece Uykusu Çektiğinizden Emin Olun!

duzenli-uyku

Çok sık göz ardı edilen ancak mutlak bir zorunluluk olan, iyi bir gece uykusunda keskin bir zihin ve iyi hatırlama için önemli. Uyku eksikliği unutkanlığın nedenlerinden biridir. Hatırlayamadığımıza ek olarak, yeterli uykudan daha az uyanmak sizi sersemleştirir, motive edilemez hale getirir. Hafızanızı geliştirmek için proaktif bir çözüm, geceleri iyi bir sekiz saatlik uyku düzeni sizi tutarlı bir hale getirecektir. Uyku düzeninde tutarlı olmaya çalışın.

3- Sağlığınıza Zararlı Maddeler Kullanmaktan Kaçının!

zararli-maddeler

Vücudunuzun sağlığı ve hafızanızın daha sağlıklı olması için zararlı olabilecek bütün zararlı maddelerden kaçının. Sizi bağımlı hale getirecek bu maddeler hafızanızın bozulmasına neden olan önemli etkenler arasında yer alır.

4- Dikkat Dağılmasından Kurtulmak İçin Çalışın!

dikkat-daginikligi

Size dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçınmak çok zor gelebilir. Bir iş üzerinde çalışırken dikkat dağıtan şeylerden kurtarmak için zihninizi tam olarak işinize vermek için dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun. Bu dikkat dağıtan işler kafanızı karıştırıcı bir etki yaparlar.

5- Hatırlatıcıları Kullanmaktan Çekinmeyin!

hatirlaticilar-kullanin

Post-it’in mucidinin bu fikri sadece parlak bir düşünce değil şimdi ki zamanlar için son derece haklı bir icattı. Etrafınızda her tarafa iliştirebileceğiniz bu renkli yapışkan notları elinizin altınta tutmaktan çekinmeyin. Bu notlar size yapmanız gereken işleri hatırlamanızda son derece yardımcı olacaktır. Ödemeniz gereken faturaları, gitmeniz gereken toplantıları, girmeniz gereken sınavları bu gibi kağıtlar ve hatırlatıcı çağrılara ekleyerek unutmamanız için faydalı olacak.

6- Her Seferinde Tek Bir Şey Yap!

tek-bir-ise-odaklanin

İnsan beyni çoklu görev için tasarlanmamıştır. Bir seferde birden fazla iş yapmaya çalışmak yaptığınız işler için en az faydada olacaktır. Bu başarınızı riske atmak olacaktır. Birden fazla işte elinizdeki görevlere tamamen odaklanamazsınız. Bu konsantrasyonunuzu bozar ve beyninizin ihtiyaç duyduğundan fazla çalışmasına neden olur. Her seferinde tek bir şey yaparsanız eğer başarı sizin için daha kaçınılmaz hale gelir.

7- Rahatlayın!

rahatlayin

Rahatlamak için zaman ayırmak lüks değildir. Bunu mutlak bir zorunluluk olarak düşünün. Bir hobi üzerinde çalışmak, eğlence aktivitelerine katılmak, spor yapmak, sevdikleriniz, aileniz ve arkadaşlarınızla etkileşim kurmak gibi zevk aldığınız şeyleri yapmakta zaman harcarken, kendinize bir takım ihtiyaç duyulan kesintilere izin veriyorsunuz demektir. Zihnin kesintisiz görevlerden bir ara vermesi gerekir. Kendinizi basit şeyleri unutarak bulursanız, bu hayatınızın dengede olmadığını gösteren bir işaret olabilir. Sevdiğiniz şeyi yapmakla zaman harcayarak bu dengeyi geri yükleyin. Küçük “kendinize ayırdığınız zaman” önemli olanı hatırlamanıza yardımcı olacak harika bir yoldur.

“Hatırlamanıza Yardımcı Olacak 7 Tavsiye” üzerine 1 yorum.

  1. Önerilen gerçekten güzel. Her ne kadar üniversitede olduğum için 3. maddeyi yerine getirmem imkansız olsa da diğer maddeler gayet mantıklı. Ve her ne kadar iyi bir uyku çekmeye çalışsam da ortam oldukça bu imkansız oluyor, 2-3 gibi yattığınızda kendinizi şanslı hissedersiniz.

Bir cevap yazın