İş Başvurusu Yapmadan Önce Kontrol Edilmesi Gereken Şeyler

İş Başvurusu Yapmadan Önce Kontrol Edilmesi Gereken Şeyler

Yeni bir işe tekrar girmeye hazır mısınız? Özgeçmişinizi verdikten sonra olumlu bir izlenim bırakmanız gerek.

İş aramaya başlamadan önce üzerinde durulması gereken en önemli şey nedir? Giriş yapmadan önce, önce doğrulamanız gereken bazı şeyler vardır:

1- Geçminizi ve Kredilerinizi Kontol Edin!

Sözlü referanslar çoğu zaman yeterli değildir. Çoğu zaman, şirketler, kredi kontrolleri de dahil olmak üzere geçmişinize bakmak ve geçmişte yaptığınız işler için inceleme yaparlar; çoğunlukla, işe alımın son aşamasındayken.

Geçmişinizde bir şeyler varsa (ancak bu, işe alım sürecini mutlaka etkilemez), daha önceden bu bilgileri potansiyel işvereninize göstermek isteyebilirsiniz. Böyle şeyler olabilir. Hatalar oluşur. Gerekirse, iş aramanızı yeni bir başlangıç yapmanız gereken kişileri arayan şirketlere ve kuruluşlara odaklayın.

2- Çalışma Tarihlerinizi Unutmayın

İstihdam tarihleriniz konusunda çok dikkatli olmanız önemlidir. Emin değilseniz, daima eski şirketinizi arayabilir ve özgeçmişindeki tarihlerin düzenlenmesine yardımcı olacak kayıtları isteyebilirsiniz. Bu sebeple gelecekteki referanslar olarak kullanmak için teklif mektupları gibi geçmiş istihdamın önemli belgelerini tutmak önemlidir.

3. Önceki Maaşınızı Listeleyin

Bazı insanlar geçmiş maaşlarını açıklamamaktadır. Görüşme sırasında maaş sorulduğunda bu konuda maaş şişirmeye gerek yoktur. İşe alım yöneticilerinin, bir başvuruyu imzaladığınızda, uygulamanızla birlikte gönderdiğiniz tüm belgelerin bilgilerini içeren önceki şirketlerin bilgilerini doğrulamasına izin verildiğini unutmayın.

Bir teklif almadan önce pişman olduğunuz bir işe girmediğinizden emin olun. İşinizin vakit geçirmeye değer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için geçmiş maaşınızı (faydalar ve uygulanabilir giderler dahil) hesaplayın.

“İş Başvurusu Yapmadan Önce Kontrol Edilmesi Gereken Şeyler” üzerine 1 yorum.

  1. Günümüzde işsizlikten doğan bazı sıkıntılar yüzünde maalesef insanlar keyfine göre iş seçemiyor. Demem o ki çok gerekli bir yazı fakat insanlar uygulamakta güçlük çekiyor.

Bir cevap yazın