İstanbul’daki Üniversiteler

istanbuldaki-universiteler

İstanbul eğitim konusunda önemli merkezlerden biridir. Her öğrencinin hayallerinden birisidir İstanbul’da eğitim görmek. İstanbul’da birçok vakıf ve devlet üniversitesi bulunmaktadır.

İstanbul Devlet Üniversiteleri

1453 yılında ilk kurulumunun gerçekleştiği, 1933 yılında bugünkü şeklinde kurulan İstanbul Üniversitesi; İstanbul da önemli bir eğitim merkezi halindedir. Üniversiteye geçen öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

İstanbul da Bebek ve Beşiktaş da yer alan 1968 kurulumlu Boğaziçi Üniversitesi; eğitim sistemi kaliteli olan ve kaliteli mezunlar veren bir üniversitedir. Bu özelliği nedeniyle de çok fazla tercih edilmektedir.

1773 senesinde ilk kurulumunu gerçekleştirilen ama 1944 yılında bugünkü halini alan İstanbul Teknik Üniversitesi; adı üzerinde teknik alanda başarılı olan bir üniversitedir.

İstanbul’da bulunan köklü üniversitelerden biri de Galatasaray Üniversitesi’dir. Üniversite 1994 yılında Ortaköy, Beşiktaş’da kurulmuş ve yüksek başarılar elde etmiştir.

1883 yılında kurulan Marmara Üniversitesi; İstanbul’da eğitim sektöründe önemli olan merkezlerdendir. Marmara Üniversitesi en çok tercih alan üniversitelerden de biridir.

Beyoğlu, Fındıklı’da bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; 1882 yılında kurulmuş ve 1982 yılında tanınmayı başarmıştır. Bilhassa güzel sanatlar konusunda yüksek bir başarıya sahiptir.

Davutpaşa, Beşiktaş ve Ayazağa da 1911 yılında kurulan; Yıldız Teknik Üniversitesi Türkiye’de başarılı olan üniversiteler arasındadır.

Türk – Alman Üniversitesi de İstanbul Beykoz’da 2010 yılında kurulmuş ve 5 senede yüksek bir başarı elde edebilmiştir.

Üsküdar, Kadıköy, Maltepe de kurulmuş olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi; 2010 yılında kurulmuştur. Ve 2010 kadar yakın bir tarihte kurulmuş olan üniversite hızlı bir şekilde gelişerek, tercih edilen üniversiteler arasında yer almayı başarmıştır.

Yeşilköy’de 1951 senesinde kurulmuş olan Hava Harp Okulu; Türkiye’de önemli başarılara imza atmış ve başarısını sürdürmüş olan üniversitelerin başında gelmektedir.

Tuzla’da 1773 yılında kurulmuş olan Deniz Harp Okulu; 1985 yılında tanınmıştır. Kuruluşundan bugüne kadar birçok ilke imza atan Harp Okulu, tanınmasıyla daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

İstanbul’da bulunan Türkiye Sağlık Bilimler Üniversitesi kurulumu çok yeni olan bir üniversitedir. Henüz bir yılını tamamlamamış olan üniversite; 2015 yılında Üskürar’da kurulmuştur. Henüz çok fazla tanınmayan üniversite, tanınmaması sebebiyle de çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak Türkiye Sağlık Bilimler Üniversitesi zamanla tercih alanını da genişletecektir.

Bir cevap yazın