Tübitak Aylık 2000 TL Burs Verecek

Tübitak Aylık 2000 TL Burs Verecek

TÜBİTAK Bilim Kurulunun 241 sayılı toplasında alınan kararla burs ücretlerinde değişikliğe gidildi. TÜBİTAK 2205 Yurt İçi Lisans Burs Programında değişikliğe gidildi. Lisans eğitimi için Temel Bilimleri seçen öğrencilere verilen burs miktarının ve kapması genişletildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Kurulu’nun temel bilimlere teşviki arttırmak amacıyla ilk 10 bin kişiye kadar verilen bursları ilk 25 bin kişiye yükseltimesi ve burs miktarlarında düzenlemenin olmasına karar verildi.

Bu doğrultuda Yükseköğretim Kurulu’nun Temel Bilimleri tercih edecek öğrencilerin bursa esas sıralamasında ilk 20 bin’e çıkarılması konusundaki talebin kapsamı genişletilmiş oldu.

TÜBİTAK Bilim Kurulu’nca verilecek olan burs miktarlar aşağıdaki şekilde belirlendi.

1- Uluslararası Bilim Olimpiyatları sonucuna göre veya Uluslararası Proje Yarışmasında, Ülkemiz adına birincilik, ikincilik ya da üçüncülük kazanan ve sınavla veya sınavsız yerleşme hakkını kullanarak veya ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’nda MF puan türünde ilk 5.000 (beşbin) kişi arasında yer alarak; matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine yerleşenler ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda YGS-1 puan puan türünde ilk 5.000 kişi arasında yer alarak; felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 2.000 (ikibin) TL burs verilir.

2- MF puan türünde sıralamada 5.001 (beşbinbir) ile 10.000 (onbin) kişi arasında yer alarak üniversitelerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine yerleşenler ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda YGS-1 puan türünde ilk 5.001 (beşbinbir) ile 10.000 (onbin) kişi arasında yer alarak; felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 1.500 (binbeşyüz) TL burs verilir.

3- MF puan türünde sıralamada 10.001 (onbinbir) ile 20.000 (yirmibin) kişi arasında yer alarak üniversitelerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 1.000 (bin) TL burs verilir.

4- MF puan türünde sıralamada 20.001 (yirmibinbir) ile 25.000 (yirmibeşbin) kişi arasında yer alarak üniversitelerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 750 (yediyüzelli) TL burs verilir.

ÇİFT ANADAL PROGRAMI DA DESTEKLENİYOR

İlk 10.000 kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümleri haricinde bölümlere yerleşip matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinde çift anadal programına kayıt yaptıran TÜBİTAK Başkanlığı tarafından belirlenen sayıda örgün lisans öğrencisine aylık 750 TL,

İlk 10.000 kişi arasında yer alarak felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümleri haricinde bir bölüme yerleşip, felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinde çift anadal programına kayıt yaptıran ve TÜBİTAK Başkanlığı tarafından belirlenen sayıda örgün lisans öğrencisine aylık 750 TL burs verilecek.

ÖNCEKİ UYGULAMA

ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavında Matematik-Fen puan türünde, İlk 5.000’e girerek; matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden birine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 2.000 TL, sıralamada 5.001 ile 10.000 kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden birine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 1.000 TL,

YGS-1 puan türünde; ilk 5000’e girerek; felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden birine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 2.000 TL, sıralamada 5001 ile 10000 kişi arasında yer alarak felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden birine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 1.000 TL burs verilmekteydi.

Düzenlemede MF puan türünde 5.001 (beşbinbir) ile 10.000 (onbin) kişi arasında yer alarak sosyal bilimler alanında belirtilen bölümleri tercih edeceklere ödenecek burs miktarı da 1000 TL’den 1500 TL’ye yükselmiş oldu.

Kaynak: TÜBİTAK

“Tübitak Aylık 2000 TL Burs Verecek” üzerine 1 yorum.

  1. Tubitak’ın verdiği burs için başvuru yaptım bakalım ne olacak. Tubitak bursunun kabul edilme olasılığı nedir acaba bi tahmininiz var mı?

Bir cevap yazın