Üniversitelerde Yerleştirmelerinde 39 bin Kontenjan Boş Kaldı

lys-bos-kontenjan

Bu sene gerçekleşen YGS ve LYS sınavlarına 2 milyonu aşkın aday girdi. LYS yerleştime sonuçlarının açıklamasının ardından sayısal veriler ÖSYM’nin sitesinde yayınlandı.

2 milyonu geçen adaydan, 800 bin aday yerleşti. Üniversitelerde ise 39 bin boş kontenjan kaldı. Kayıtların ardından boş kontenjan sayısının 100 bine ulaşması bekleniyor.

Tercih’de en çok tercih edilen bölümler ise Tıp ve Hukuk oldu. Devlet üniversitelerinin Hukuk ve Tıp bölümleri tamamen doldu. Vakıf üniversitelerinde ise Hukuk bölümünde 122 kişilik boş kontenjan olurken, Tıp bölümünde ise 17 kişilik boş kontenjan kaldı. Puanlar bu sene azda olsa yükseldi.

Yüksek yerleştirme oranına sahip olan Fen ve Anadolu liselerinin bu sene yerleştirme oranları şaşırttı. Yüksek başarı ortalamalarıyla bilinen okullarının mezunlarının yarısından biraz fazlası üniversiteye yerleşebildi.

Yerleştirme sonuçlarına göre üniversite kayıtları 3 – 7 Ağustos tarihlerinde arasında yapılacak. Adayların yerleştirme sonuçlarında kayıt tarihleri kesin olarak yazmakla birlikte okudukları okula ve bölüme göre farklılık göstermektedir.

Ek tercihlerin ise üniversite kayıtlarından sonra yapılması bekleniyor. Ek tercih yapacak olan adayların ilk tercihlerinde bir yere yerleşemeyen adaylar arasında yapılacaktır.

Bir cevap yazın