Yüksek Lisans Tezi Adım Adım Nasıl Yazılır?

Yüksek Lisans Tezi Adım Adım Nasıl Yazılır?

Yüksek Lisans yapmak isteyenler yada lisans bölümünde okuyup bitirme ödevi alan öğrenciler için yüksek lisans tezi adım adım nasıl yazılır sizin için bir rehber hazırladık.

Yüksek Lisans Tezi Adım Adım Nasıl Yazılır? Tez Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1- Tez Konunu Seç

İlgini Çeken Konuları Düşün: Tez konunuzu seçerken dikkatli olmanız gereken en önemli konulardan biri tez konunuz. Tez konunuza ne kadar ilgilisiniz. Çünkü uzun bir süre bu konu üzerine zaman ayırıp araştırmalar yapacaksınız. Eğer hoşlanmadığınız bir alanda konu seçerseniz hem sıkılırsınız hem de yeterli kadar verimli olamazsınız.

 • Teziniz için çalışmak istediğiniz konuları düşünün. Tez konun sevdiğin bir yazar, teori, yada belli bir zaman dilimi olabilir. Konunu nasıl daha da öteye taşırsın bunları düşün.
 • Eğer akademik alanda ilgi alanınızı tespit etmekte zorlanıyorsanız eğer daha önce yazılan lisans tezlerini yada bitirme ödevlerini üniversitenizin kütüphanesinden bir tarama yaparak ilgi alanının hangi konu başlıklarına yöneldiğini tespit edebilirsiniz. Daha önceden yazılan tezlere sadece üniversitenin kütüphanesinden değil de YÖK’ün Tez Merkezi internet sitesi üzerinden de bakabilirsiniz.

YÖK Tez Merkezi; https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp

Yüksek Lisans Tezinin Temel Sorusunu Belirle: Her tezin dayandığı temel sorular var zaten tez yazmakta ki amaç da bu sorulara cevap vermek. Bu sorulara tezinizde hazırlayacağınız cevaplar akademik alanda yeni bulgular kazandıracak ve bu tez ile birlikte neyi cevaplamaya çalışacağımızı kendimize sormamız gerekiyor.

 • Tezin yazma aşmasında önemli bir bölümü olan gelişme bölümünde araştırma yaparak kendi cümlelerimizle hazırladığımız cevaplar ve bu bölümü oluşturan malzemeler olduğunu unutmayalım. Makul bir ana tez sorusu belirlemek sizin hem konuya daha konsantre olmanızı sağlayacak hem de organize olmanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Soruyu Cevaplamak İçin Ne Yapman Gerektiğini Bil: Hazırlayacağınız tezin temel sorununu tespit ettikten sonra bu soruya cevap vermek amacıyla ne yapmanız gerektiğinizi kendinizce belirleyin ve bunu liste olarak hazırlayın. Örnek olarak; arşive gitmek, makale okumak, kitap okumak ve dönemin gazetelerini gözden geçirmek gibi.

Danışmanını Seç: Tez yazarken danışman seçmek en önemli konular arasındadır. Yol gösterici, öğrencisine zaman ayırmayı seven, sorularınıza makul cevaplar verecek, öğrencisinin korkmadan kendisi ile iletişim kurmasına olanak sağlayan danışman hoca seçmeye özen gösterin. Bu tarz hocalar daha başarılı öğrenciler yetiştirmişlerdir. Aksi takdirde ise yüksek lisans öğreniminiz boyunca iletişim kurmakta zorluk çektiğiniz bir danışmanınızın olması sizi zor zamanlara sokacaktır.

 • Tez sorusunu danışman hocanla görüşmeyi unutma, onunda fikirlerini al, gerekirse tez konunu değiştirebilir yada geliştirebilirsin. Ayrıca tez konunuzun daha önceden çalışılmış bir konu olmadığına dikkat edin.

2- Tez Kaynaklarını Belirle

 • Literatür Taramanı Yap: Tez konunuzu belirledikten sonra ortaya koyduğunuz soruya cevap arayacaksınız, nerede, elbette ki kitaplar, dergiler, gazeteler, arşivler ve diğer materyaller de. Bulduğunuz her kaynağın künyesini alfabetik bir sıra dahilinde makale ise sayfa aralıklarını da girerek bir liste hazırlamalısınız. Bu sizin literatür taraması sonucu edindiğiniz kaynakçanız olacak bir yerde. Bu listenin hazırlanmasına dikkat edin. Bu listeye eklediğiniz her kaynağı tezinizde kullanacaksınız diye bir zorunluluk da yok. Zaten elemesini yaptıktan sonra bir çoğunu liste dışı bırakabilirsiniz.
 • Birincil Kaynaklarını Belirle: Birincil kaynakların belirlenmesi ve tezinizin sorusuna bu kaynaklardan elde edeceğiniz bilgiler ile cevap vermeniz tezinizi daha orijinal hale getirecektir. Birincil kaynak olması olayın zamanında yazılmış olan, olayın geçtiği dönemde yaşanmış insan tarafından yazılmış yada olayı gerçekleştiren kişi tarafından hazırlanmış eserlere denmektedir.
 • İkinci Elden Kaynaklar: Birinci elden yararlanarak yazılan kaynaklardır. Bu kaynakların değerlendirilmesi önemlidir. Çünkü alanınızda üretim yapan insanları tanıma, alan literatürüne hakim olma ve tezinizde bu alanda yaşanan tartışmalara dayanarak yapacağınız sonuç çıkarımları tezinizi daha gerçekçi kılacaktır.
 • Uygun Dipnot Stilini Seçme: Bu aşamada gerçekten dipnot sitili seçme önemli. Öncelikle kaynaklarınızı düzgün bir şekile getirmeniz gerekiyor. Üyesi olduğunuz enstitünün tez yazım kurallarına bakarak izin verdiği atıf atma sistemlerini ve bu sistemlere dayalı kaynakça oluşturma stilini tespit edin.

3- Tez İçin Planlama Yap ve Tezi Bölümlerine Ayır

 • Alanınızda ki Gereksinimlerini İyi Bilin: Her alanın kendine özel gereksinimleri vardır. Sosyal bilgiler, yabancı dil, sayısal alanların tez yazım stratejileri ve uygulanan metotlar alanlara göre farklılıklar gösterir. Sizde tezinizi yazacağınız disiplini iyi bilmeli ve gereksinimin sınırlarını iyi öğrenmelisiniz.
 • Soru Listesi Hazırlayın: Bu aşamada tezinizde hangi sorulara cevap vereceğiniz hangi sorulara cevap arayacağınızı liste şeklinde hazırlayın, açık ve kısa ifadeler kullanmaya özen gösterin. Bu tezinin ana hatlarınızı oluşturacak ve teziniz hep bu sorular arasında gidip gelecek. Bu listeyi kaybetmeyin. Eğer sorularınızı belirleyemiyorsanız sıkıntı var demektir. Konu hakkında okumalar yapın acele etmeyin, baktınız olmuyor soru oluşturabilecek konu ile değiştirmeyi deneyin.
 • Tezin Bölümlerini Hazırlayın: Tezin bölümleri giriş, gelişme ve sonuç taslağı üzerinden oluşur. Tezinizin ana bölümünü oluşturacak olan gelişme bölümünde yer alacak olan genel başlıkların belirlenmesi işinizi kolaylaştıracak ve tezde nerede olduğunuzu ve nereye doğru hareket ettiğinizi bu bölümler size gösterecektir.
 • Tezinizin Ne İçereceğini İyi Bilin: Üniversiteniz tarafından belirlenen tez yazım kılavuzunu iyi inceleyin. Üniversiteden üniversiteye farklılıklar gösterebiliyor. Tezinizde hangi bölümlerin olması ve tezinizde ki kurallar hakkında bu kılavuzdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca içindekiler sıralamasının ve kaynakçadan sonra hangi alanların eklenmesi gerektirdiğini kılavuza göre hareket ederek eklemelisiniz. Aksi takdirde teziniz konusunda sıkıntılar çıkacaktır. Tezin kapağı ve referans verme stili kaynakça oluşturma stilleri de kılavuz tarafından açıklığa kavuşturulabilir.

4- Tez Yazım Aşamasına Geç

 • Kendine Bir Takvim Belirle: Neyi ne zaman yapacağınızı bu takvim üzerinden belirterek çalışın. Bu takvim aynı zamanda sizin yazma planınız olacaktır. Eğer takviminiz olmaz ise çalışma güdünüz azalacaktır. Bu nedenle kendinizi zorlamanız gerekecektir.
 • Her gün Biraz da Olsa Yaz: Yazma aşaması tezin bir diğer önemli bölümlerinden biri, çoğu kişiye sıkıcı ve zor gelebilir. Tez yazımını her gün yapman gerek aksi takdirde soğuma gelir yazamazsın. Yazmak için not çıkarma eylemini iyi yapmalısınız.
 • Kendi Yazma Tekniklerini Geliştir: Yazarken kendinizi devamlı zorlamayın, arada kısa aralar verip kafanızı dağıtabilirsiniz. 25 dakika da bir mola verebilirsiniz. Yazma aşamasına geçmeden önce en az 1 yıl zaten kaynaklarınızı okumanız gerekiyor. Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşın, temiz bir akademik metin elde edene kadar uğraş verin. Okurken makaleleri onların nasıl yazıldığına bakın, onlardan tüyolar almaya bakın.
 • Ara Vermeyi Unutma: Devamlı çalışma her zaman tavsiye edilir ama bunu bir saplantı haline getirip bugün çalışmadım, ne yapacağım plandan geri kaldım evhamlarına kapılmayın. Hiç bir şey olmaz. Önemli olan devamlılığı korumak.
 • Kendine Yazma Saatleri Tespit Et: Her insan istediği zaman yazı yazamaz, herkesin ilham saati farklıdır. Siz de en iyi yazdığınız zamanları tespit ederek kendinizi ona göre ayarlayarak o saat içersinde yazmaya çalışın.
 • Tez de ilk yapmanız gereken ön söz bölümünü yazmak ve tezin ne olduğu hakkında az da olsa bir bilgi vermek olsun. Tez kılavuzunda tez kapak örneğini indirerek kendine göre düzenle, bu seni güdüler ve bir gün bu tezin biteceğini biliyorsundur. Geri kalan artık teze başlamak ve sen yazmaya başladın. Sonra ön söze tekrar bakarak tekrar düzenlemeler yapabilirsin.
 • Eğer bir program yardımı ile bibliyografya oluşturduysan eğer tezin zaten kaynakça kısmını da bitirmişsin demektir. 15- 20 sayfa belki kaynakça kısmı tutar.
 • Tezinizi bölüm bölüm yazın, yazılarınızın ve kaynaklarınızın aynı klasör başlıklarının içinde olmasına özen gösterin. Böylelikle klasör ağaç düzenlemesi yapmış olursunuz. Örnek vermek gerekirse; Tezinizde yunan isyanı ile ilgili bir başlık var, on yerden bu konu ile ilgili özet çıkardınız, bu özetleri bir klasörde toplayın ve klasörün ismini yunan isyanı adı verin. Aynı adlar bir klasör daha olacak onda da özet çıkardığınız ya da sadece bu yazıda kullanmak istediğiniz kaynakların listesi ve pdfsi olsun. Şimdi bu özetleri birleştirip 3 sayfaya indirin ve özetleri düzenledikten sonra hangisinin yer almasını istiyorsanız eğer onların referanslarını verin.

5- Tezi Teslim Et

Tezin yazımı bittikten sonra artık elimizde bir müsvette var.

 • Tezinizi enstitü tez kılavuzu ile uygunluk göstermesini sağlamak için gerekli düzenlemelerini yapıyoruz.
 • Tezi tekrar bir gözden geçirip okuyarak gerekli imla ve düzeltmelerini yapıp, tekrar edilmiş olan bölümlerini atıyoruz. Resimlerin yerleri gibi düzenlemeleri yaparak tez danışman hocamızdan onay alıyoruz.
 • Tezin nasıl çoğaltılacağı konusunda enstitü kılavuzuna bakıyoruz ve tezi çoğaltarak jüriye gönderiyoruz.
 • Kendimizi tez savunma sınavına hazırlıyoruz.
 • Tez savunma sınavını geçtikten sonra gerekli formları dolduruyoruz ve tez enstitüye çoğalttıktan sonra teslim edilir ve YÖK sayfasına üye olunarak bir tez örneğini pdf olarak oraya yüklenir.

Bu yazımızda Yüksek Lisans Tezi Adım Adım Nasıl Yazılır? sorusuna cevap aramaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Tezinizi yazdıktan sonra sırada doktora mı var ?

İkinci Üniversite Başvurusu Hangi Üniversitelerde Var?

“Yüksek Lisans Tezi Adım Adım Nasıl Yazılır?” üzerine 1 yorum.

 1. Geri bildirim: Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? - Eğitman

Bir cevap yazın